Zkouškové je tady! Jak zvýšit koncentraci a neoslabit mysl?

Pro studenty začíná jedno z nejobávanějších období roku – zimní zkouškové. Ble, fuj..! Co dělat, abychom se lépe učili, zvýšili koncentraci a přitom nezapomínali na regeneraci hlavy? Mám pro vás pár osobních tipů i těch z tradiční čínské medicíny 😉 Potřebuju ale, abyste se plně zkoncentrovali na tento článek, zavřeli taby v prohlížeči a plně si vychutnali následující text. Pokud ani tohle nezvládnete, pak vám to sdělím rovnou – zkoncentrovat se na učení moc nezvládáte.

Už můžem?

Nikdy jsem nebyl poctivý student. Byl jsem natolik líný se učit, že jsem vymýšlel efektivní zkratky. 

Docházet do školy mě nebavilo, na probíranou látku jsem se díval skrze prsty, protože jsem stejně věděl, že ji nikdy nevyužiju, a když bylo zkouškové, učil jsem se nárazově a snažil se semestrální učivo narvat do hlavy za pár dní. Možná si pomyslíte, že to není moc efektivní cesta, ale mě prostě nebavilo trávit celý semestr nad učebnicí, na to jsem byl moc zaneprázdněn jako každý ledabylý student, který když má povinností nad hlavu, zpanikaří a uchýlí svoji pozornost raději do seriálů. Můj nejoblíbenější je Futurama.

Učení mě vlastně začalo bavit až minulý rok, jakmile jsem dokončil vysokoškolská studia a přešel na školy celostní medicíny. Konečně se učím něco, co mě baví, má hluboké poznání a vím, že nabyté informace ihned zúročím. Naučil jsem se například, co se děje v těle, když se moc učíme a dlouho u toho sedíme. Ha! A vzhledem k tomu, že teď trávím nad učivem docela dost času, využívám hned další nabyté informace – jak mozek na učení připravit, aby se koncentroval co nejvíc.

Dlouhým sezením a učením se oslabuje tok myšlenek a koncentrace upadá. Navíc tělo tloustne. 

Sám na sobě pozoruji, že když dlouho koukám do počítače, učebnic nebo sedím, přichází únava až skleslost. Pálí mě oči, trochu se mi motá hlava a potřebuji vypadnout z domu, projít se na čerstvým vzduchu. Je to tím, že delším soustředěním a nepohybováním se zastagnuje energie a krev v těle, buňky nedostávají výživu. Z pohledu západní medicíny se jedná o stagnaci lymfy a zpomalení krevního řečiště, z pohledu té čínské o stagnaci energie sleziny (žaludku) a nedostatečnost krve (jater a srdce). Důsledkem je snižující se koncentrace až nemožnost učení. Smekám nad studenty medicíny, kteří se dokáží učit v kuse i několik hodin denně. Dostavit se může i lehká depersonalizace (kdy jsme duchem mimo sebe a vnímáme svět zkresleně), vyčerpání, těžkost těla, přibírání na váze, průjem, nadýmání, nechutenství či chuť na sladké a chudokrevnost. No, jenže my se potřebujeme učit a nemáme čas na řešení těchto potíží! Pak mám pro vás několik tipů.

  • Strava
    – Snažte se mít jídlo tepelně zpracované a na co nejjemnější strukturu – výborné jsou teplé kaše či polévky.
    – Doplňte Omega mastný kyseliny – super jsou vlašský ořechy (který navíc jako mozek vypadají), lněný a konopný olej.
    – Nejezte žádné jogurty ani syrové potraviny (pokud nejste zkušený vitarián) – zatěžují již zmíněnou slezinu s žaludkem a zhoršují koncentraci i únavu.
    – Dávejte si teplé čaje – nejlíp bylinkové (rozmarýn, gingko biloba, ženšen, zelený čaj).
    – Jezte pravidelně, 3-5x denně.
    – Doporučené potraviny jsou kulaté a kořenové zeleniny (dýně, pastiňák, kedlubna, celer, petržel, fenykl, mrkev) – podrobnější seznam zimních potravin najdete v článku, co jíst v zimě.
    – S masem opatrně, způsobuje velkou únavu. Já jsem během zkoušek téměř vegan.
  • Časování
    – K učení či práci používám časoměřič, na kterým mám nastavený odpočet 40 minut s následnou 20 minutovou pauzou. (Appka Pomodoro Timer nebo FlowTimer). Takto si síly rozložím a jsem schopný soustředit se téměř celý den.
    – Nesnažte se naučit všechno naráz a bez pauzy, nedáte to, mozek si vše nezapamatuje, potřebuje odpočinek.
    – Během pauzy si dám menší svačinu, protáhnu se a zaběhám po pokoji, abych se rozproudil. Výborná je procházka okolo domu.
    – Mozek si nabyté informace ukládá do trvalé paměti až během spánku, proto je výhodné učit se večer. Mně to ale vyvolává nespavosti, jelikož mi informace lítají hlavou ještě po půlnoci.
    – Výborný je i odpolední šlofík – spánkem mozek informace ukládá.
  • Dechová cvičení
    – Kyslík má na myšlení obrovský vliv. Každou pauzu si proto udělejte krátké dechové cvičení, které popisuji níže:
    – Sedněte si a vnímejte svůj srdeční tep.
    – Na tři srdeční tepy se pomalu nadechněte do břicha a na čtvrtý prudce do plic a hlavy.
    – Zadržte dech na 8 tepů a posléze dalších 8 pomalu vydechujte.
    – Může se vám motat hlava – v tom případě snižte zadržení a výdech jen na 4 tepy.
    – Následuje další cyklus. Cvičení opakuji třeba 10x do té doby, než se cítím nabuzený. Tento dechový cvik je v praxi mým velkým kamarádem a provozuji ho několikrát za den, nejčastěji večer. Hezky se jím uvolním a odbourám případný stres, který se ve mně za den nahromadil.
  • Tonika
    – Rozhodně se nesnažte tonifikovat kafem nebo kofeinem. Vaše myšlení to sice nabudí, ale vyčerpává to vlastní energii a po zkouškovém se pak můžete dostat do pořádnýho deficitu až deprese.
    – Taktéž cukr a čokolády nejsou vhodné, naopak oslabují koncentraci a mozek se na nich stává závislým.
    – Vhodnější jsou čaje či tinktury z gingko biloby, rozmarýnu, guarany, zeleného čaje, ženšenu, atd.
    – Já nejvíc piju mladý ječmen GW (není ječmen jako ječmen), který funguje jako energetická šleha, a dělám si čaje z gingka či rozmarýnu.
    – Večer, když jsem přeučenej a nemůžu spát, udělám si čaj z meduňky, chmele či kozlíku. Udělám dechový cvičení a spím jako dudek.

Doufám, že zkoušky zvládnete na výbornou a některé z těchto technik zařadíte i do normálního života. Pokud se na jaře projeví těžší únava, deprese, suchý ekzém, průjmy, přibírání na váze, chudokrevnost a nechuť k jídlu, víte, kde mě najdete. 

Za všechny studenty!
D.

PS: Nepřetěžujte se, ať nevyhoříte jako kdysi já. Nebyla to sranda.

Líbil se Vám článek a chcete jeho myšlenky šířit dál? Budu moc rád, děkuji!

Komentáře