Co je vhodné jíst v zimě? Na citrusy a jogurty zapomeňte!

Máte rádi zimu nebo ji nesnášíte? Já patřím do pomyslnýho středu – když je sníh, naprosto ji miluju! Pokud se však moje boty potkají spíš s blátem, ven se mi ani moc nechce. Nejradši pak trávím dny hezky doma, kde tvořím a odpočívám. O tomto jsem ale psát nechtěl, spíš o stravě, kterou během zimy jím. A chci o tom napsat proto, že někteří z vás dělají zásadní chyby v zimním jídelníčku, které možná pramení z doby, kdy k nám byly citrusy dováženy pouze na začátku zimy, nebo se ve vás stále drží nesmyslná výživová doporučení moderní doby. Výživových omylů je dnes opravdu hodně, nicméně vaše tělo ví, co mu dělá dobře a co ne. A v zimě je mu přece zima, proto se chce zahřát, ne ještě víc ochladit.

Jako dítě jsem vždycky k Mikuláši dostával mandarinky. Myslel jsem, že mi dodají plno vitamínů a budu celou zimu zdravý. Přesto jsem byl každou zimu nemocnej. 

Mandarinky a další citrusy samozřejmě mají své opodstatnění a pozitivní vliv na imunitu, ovšem ne v zimě. Téměř veškeré tropické ovoce tělo ochlazuje, proto pak musí termoregulace frčet na plný obrátky, aby nám nebyla zima. Dostáváme se pak do stavu neustálé tvorby tepla a tělo se vyčerpává. V zimě obecně není dobrý se vyčerpávat, člověk by měl být v klidu, nejlíp doma a nehýřit do noci. Pokud se mu tohle nelíbí a rád s energií plýtvá, zastihnou ho jarní únavy, ekzémy a průjmy. Takže na jaře si o tomhle povíme víc, jo? 🙂 Vrátím se ale k našim mandarinkám – tím, že tělo ochlazují, organismus se stahuje dovnitř. Co se ovšem málo ví je to, že do sebe pak mnohem lépe stahuje všechny možný mikroorganismy, jakými jsou viry a bakterie, které se dostanou hlouběji do těla, kde způsobí neplechu. Nás pak netrápí jen banální rýma, ale rovnou těžší hnisavá angína. A tu se pouze vysmrkat nedá.

Konzumací studených potravin a nápojů se dostanou patogeny hlouběji do těla, kde způsobí závažnější nemoci. 

Nepodléhejte proto masivní reklamě okolo citrusů a vitamínu C. Položte si otázku – rostou u nás v zimě citrony na stromech? 🙂 Když si chvilku zagooglujete, zjistíte, že nejsou jediným zdrojem vitamínu C – vysoko nad nimi se nachází kysané zelí, červené papriky, šípek a traviny (mladý ječmen, mladá pšenice, výhonky vojtěšky). A všechny tyto potraviny již na zimním jídelníčku mají své místo, především kysané zelí a šípkový čaj 😉 Mezi nevhodné potraviny v zimním období ještě řadím jogurty a chlazené nápoje – a to nejenom kvůli ochlazování těla, ale i kvůli tomu, že dusí trávení, které je už tak dost oslabené mrazem a nečerstvými potravinami. Správný trávení je základ, aby tělo strávilo co nejvíc živin, který do něho ústy nasoukáme. Když je oslabené, poznáme to jednoduše – únavou po jídle, častým přemítáním neproduktivních myšlenek a pomalým tloustnutím. To je navíc způsobeno i konzumací ochlazujících potravin – tělo se pak obalí tukem, aby bylo vůči zimě chráněno. Proto nejsou citrusy, jogurty, rajčata, okurky a listové saláty vhodné jíst v zimě.

Nejvhodnější úpravou jídla je dlouhé vaření, pečení, grilování a smažení. 

  • Tepelnou energii můžeme do jídla dostat i vhodným vařením. Kromě kvašené zeleniny není moc dobrý jíst syrovou potravu, ještě zvlášť pokud jste začínající vitarián. Nejlepší jsou dlouho tažené vývary a zapečená masa s kořenovou zeleninou. Ano – čtete dobře – zima je výborným obdobím na konzumaci masa. Na chutě si tedy přijdou paleoťáci a českoslovenští masožrouti. I pro vegany je vhodné alespoň za čas dát si vývar z kostí. Etičtí vegani pak zvýší konzumaci kořenové zeleniny, černých fazolí a mořských řas. Veganům chybějící B12 je totiž hodně i v řasách 😉
  • Začíná být nedostatek vitamínu D, který si tvoříme ze slunečního záření. Jeho nejbohatšími zimními zdroji jsou mořské ryby, šťastná vajíčka a sádlo.
  • K životu potřebný chlorofyl ze zeleniny bezvadně doplníte mořskými i sladkovodními řasami, dále pak zelím a kapustou.
  • Zahřívající koření je vhodné (zázvor, skořice, pepř, česnek), nicméně zároveň hodně vysušuje, proto je dobrý zkombinovat ho s olejem, který přidáte do jídla (kokosák, ghí, sádlo).
  • Začněte víc solit převážně mořskou nerafinovanou nejodizovanou solí. Pokud však během roku nesolíte přehršle.
  • Přidávejte víc tuku (kokosák, ghí, máslo, sádlo, lněný olej, konopný olej, arašídový olej), abyste měli tepelnou izolaci pro orgány, zejména pro ledviny.

PS: Zimní vrcholové sportovce rád potkám na jaře na konzultaci ohledně jarní únavy a vyčerpanosti.

Jo a snažte se být co nejvíc sami se sebou. Zavřete se na chvíli na samotku a jen tak buďte. Pak objevíte věci, o kterých třeba ani nevíte.

Se zimním štěstím,
Déčko.

PS2: Koho v zimě skolí nějaká nemoc, vyčerpání, chmury nebo životní stagnace, odkaz na konzultaci najde pod tabulkou níž 🙂

 

 

 

Líbil se Vám článek a chcete jeho myšlenky šířit dál? Budu moc rád, děkuji!

Komentáře