Co je vlastně zdravá strava? 5 pomůcek, jak jíst zdravěji

Když se někdo rozhodne pro zdravější stravování, celkem brzy se ztratí v bludišti informací, hledání pravdy, čtení etiket, a podobně. V lepším případě si vybere nějaký výživový směr, který je mu blízký a stravuje se podle něj. Často pak ale narazí na netušené zádrhely, o kterých předtím nevěděl a vrací se zklamaný ke své předešlé, nehlídané stravě.

Já se žádným výživovým směrem neřídím a přesto jím velmi zdravě. Nepočítám žádný výživový tabulky, kalorie, bílkoviny ani vitamíny. Jím jednoduše, jím všechno a vlastně skoro nic. Zdravou stravu totiž nevnímám jako tabulku vhodných a nevhodných potravin, ale jako soubor pravidel, které mi zaručují tu nejkvalitnější a nejstravitelnější výživu. O která pravidla jde se dočtete níž.

Co je zdravá strava?

Zdravou stravu vnímám jako uvědomění si kvality, čistoty, lokálnosti, sezónnosti a stravitelnosti potravin. Dále je dobré znát nevyhovující kombinace a vyhývat se jim. Dbám na těchto 5 pravidel:

  • Kvalita a čistota potravin
  • Lokálnost potravin
  • Sezónnost a čerstvost potravin
  • Vhodná kombinace potravin
  • Maximální stravitelnost

Kvalita a čistota

Kvalita, čistota a původ stravy je pro mě naprosto zásadní. Jistě vnímáš všechna ta témata, co se týkají chemie v potravinách, pesticidů, těžkých kovů, antibiotik, emulgátorů, barviv, aditiv a uměle vyrobených polotovarů… Žijeme v době, kdy je na světě moc lidí a poptávka na výrobu a pěstování potravin roste, aby se nasytila celá planeta. Firmy se přizpůsobily a aby měly ještě vyšší zisk, značně urychlily proces výroby, začaly do potravin přidávat stabilizační chemii, šidit různými náhražkami, levnými palmovými tuky, a mohl bych psát donekonečna. Nechci, abych byl jako chemická nádoba plná jedovatých látek, který se ukládají do tkání a způsobují všemožná civilizační onemocnění. A proto se snažím přísun těchto toxinů a škodlivin omezit na co nejmenší množství. Uměle vyrobený potraviny nejsou k jídlu, nemají proto na jídelníčku co dělat. Jím to, co pochází přímo od přírody a je co nejméně dotknuté člověkem. Nakupuji převážně bio produkty (i když o značce ,,bio,, by se dnes už taky mohlo polemizovat), od farmářů a nebo si něco vypěstuju přímo na zahradě. Doma si vařím a nebo jím v osvědčených restauracích. Snažím se znát příběh jídla, které mám na talíři. Nejím jídla, o nichž nevím, jak vznikla. Když se budeš držet tohoto prvního bodu zdravé stravy, uděláš největší pokroky. Když do jídelníčku navíc přidáš detoxikační potraviny, budou se dít zázraky.

Lokálnost

Naše trávení je geneticky přizpůsobeno stravě našich předků, především střevní mikrobiom. Jak se střevní bakterie dostávaly do styku s různými potravinami, udělaly si podle nich informační výbavu, jak dané jídlo natrávit. Například, pokud máš intoleranci na laktozu, patrně tví předkové mléko nekonzumovali a tvá střevní mikroflóra se nestihla přizpůsobit. Dnes je mnoho potravin dovážených a těch místních je k sehnání velmi málo. Doporučuju proto chodit na farmářské trhy, které se jistě v tvé blízkosti několikrát ročně pořádají. Naše střevní mikroflóra není nastavena na trávení dovážených potravin, především mořských ryb, citrusů, orientální zeleniny a dokonce ani brambor. Důsledkem pak může být vyšťavené a unavené tělo, různé alergie, kožní onemocnění a další nerovnováhy.

Sezónnost a čerstvost

Jistě znáš ten nechutný pocit v puse, když si dáš rajče z obchoďáku v zimě. Je mdlý, vodnatý a většinou nemá ani červenou barvu… Když se držíš ročních období, máš k dispozici vždycky jen chutná jídla a ne žádný vyhoněný umělotiny, který nemají s jídlem nic společnýho. Čerstvost ti zaručí, že do sebe dáš cenné mikrolátky – vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty, fytonutrienty a další malý pracanty, aniž by skladováním a dovážením vyprchali. Jestliže jíš v zimě dováženou zeleninu, začneš se dostávat naopak do podvýživy – a z té pramení mnoho civilizačních nemocí. Například, ovoce a zelenina obecně ochlazují tělo a proto se citrusy a smoothiečka v zimě fakt nekonzumují.

Kombinace potravin

Tohle už je věda. Naučit se všechny kombinace potravin, které by se spolu neměly jíst, by ti trvalo celý život. Avšak pro začátek stačí znát aspoň ty nejzákladnější. Všechny se pojí k tomu, že jsou těžce stravitelné a zatěžují trávení, které se musí energicky ždímat, drancují se enzymatické zásoby, jídlo hnije ve střevech a tvoří se spousta škodlivých látek.

Nejčastější těžce stravitelné kombinace:

  • Luštěniny s ovocem – kvasí, těžce nadýmá
  • Pečivo se sýrem – mele střevní řasinky, oslabuje imunitu a trávení
  • Maso s luštěninami (čočka s párkem) – mnoho bílkovin najednou, zátěž
  • Maso s lilkovitou zeleninou (brambory, rajčata) – snížení využití bílkovin z masa
  • Mléčný dezert a ovoce – kvasí, hasí trávící oheň, tvoří velké množství kyselin

Stravitelnost

Aby tělo dobře fungovalo, je důležitý mít v pořádku trávení. Můžeš jíst tu nejčistější a nejzdravější zeleninu, ale nemusíš ji už vstřebat. V tomto bodě již většina z nás pokulhává a za slabší absorbční funkcí stojí oslabený trávící oheň a zanesená střevní mikroflóra. Nejstravitelnější jsou přírodou vypěstované potraviny. Snaž se jíst jednoduše, a mít na talíři jen pár druhů potravin, nezahlcovat se. Takové vánoční hodování asi trávení příliš neprospívá. Nu což, jednou ročně si to dopřát můžu, ale každý den… Další pomůckou, jak zvýšit stravitelnost jídel je koření a bylinky. Koření je dnes používáno spíše jako dochucovadlo, dřív však pro lepší stravitelnost. Čím čištěji a beze zbytku je jídlo vstřebáno, tím menší neplechu v těle udělá.

A jak se teda stravuji?

Dodržuju tahle pravidla zdravé stravy a pak je mi skoro jedno, co jím. Docela svobodomyslnej poradce léčivé výživy, že? Tak by to ale mělo být, bez přemýšlení, bez výčitek, bez přehnané frustrace a strachu z negativních účinků jídla. Moje tělo si samo řekne, co potřebuje. Když mám k dispozici kvalitní maso ze šťastnýho zvířete, vychutnám si ho. Když dostanu dobře vypadající salát, ovšem chemickýho původu a ještě s kupovaným dresinkem – nedám si ho.

Jelikož studuji tradiční čínskou medicínu, nejbližší je mi koncept pěti elementů. Jedná se vlastně o všeobecnou strukturu, na kterou se dá napasovat jakýkoliv výživový směr. Samozřejmě si uvědomuji, že tady nejsme v Číně, ale ve Střední Evropě, a tak mnoho potravin nahrazuji našimi místními, českými. Nejvíc se mi líbí pojetí účinků potravin na tělo – buď ho vysuší, zavodní, zahřejí nebo ochladí. S tímto principem pracuji a když za mnou přijde například silně hubený klient, kterému je převážně zima a má studené nohy, stačí mu sepsat zavodňovací jídelníček se zahřívajícími potravinami a nabere váhu. Obéznímu zase předepíšu jídelníček s vysušujícími potravinami, aby se vyplavila přebytečná voda a splaskly tukové zásoby. Jíst zdravě je vlastně úplně jednoduchý, stačí dodržovat výše sepsaných 5 pravidel a potraviny volit podle své nemoci / nerovnováhy / fyzické konstituce.

Pokud tě to zajímá a třeba tápeš, nevíš si rady, co vlastně jíst a jaká jsi tělesná konstituce, či jaký máš typ trávení, můžeme si v klidu sednout a popovídat si. Napsat mi můžeš tady:

KONZULTACE

Přeji hezký začátek podzimu a doufám, že jsem tě uklidnil, že jíst zdravě nemusí být vůbec složitý a nemusíš ani dodržovat žádný výživový směr, pokud v nich tápeš.

Děkuju, že se zajímáš o své zdravější Já.
Dan

 

Líbil se Vám článek a chcete jeho myšlenky šířit dál? Budu moc rád, děkuji!

Komentáře