videokurz bude zpřístupněn na přelomu podzimu a zimy, stále se připravuje

Co je deprese?

Deprese má mnoho podob a dělí se na několik poddruhů. Tou nejčastější je však stav, při němž je dotyčný sklíčený v životě, jaký žije, a nemůže vystoupit ze své komfortní zóny. Jedná se o masivní stagnaci, kterou nemůže sám zlomit. Nic ho nebaví, nic mu nedává smysl, nic mu nedělá radost, přemáhá ho únava a lenost. V žádném případě není deprese smutná nálada, jak je mylně tradováno. Dotyčný s depresí totiž většinou žádné emoce vůbec necítí. 

ZDARMA EBOOK: JAK JSEM SE ZA 6 MĚSÍCŮ UZDRAVIL

z deprese, chronické únavy, panické poruchy a úzkostí.

O depresi

Deprese je hlavní nemocí současnosti. Dle světových statistik trpí nějakou formou deprese 20% populace. Jenže reálná čísla budou o mnoho vyšší, protože statistika je brána pouze ze vzorku těch, kteří se dostaví na psychiatrii. Drtivá většina nemocných na psychiatrii nejdou - ať už kvůli stigmatu, že budou mít nálepku blázna, nebo kvůli nevšimnutí si, jak je nemoc vážná. Ona totiž lenivost, prokrastinace, život bezesmyslu a hledání radosti mimo sebe je už dnes zcela normální. A přitom se jedná o začínající depresi, která dotyčného uzavře do vězení svých návyků. Pojem deprese je totiž žití bez růstu. A my jsme se narodili, abychom zažívali zkušenosti a naše duše mohla růst. Tím, že stagnujeme, promrháváme tak vzácný dar, jakým život skutečně je. Dostáváme tím tak naši duši do pressu (pod tlak), a ona nám svoji nespokojenost vrací. Jednoduše se dá deprese popsat, jako uvěznení našeho růstu životními okolnostmi. 

Příznaky deprese

  • Nechuť k životu, dotyčného nic nebaví, nemá z ničeho radost
  • Nepřekonatelný pocit lenosti a prokrastinace
  • Pocit přetíženosti, nedostatku času, cítění se pod tlakem, i když dotyčný nic nedělá
  • Pocit nedostatku energie
  • Prázdné emoce, dotyčný mnohdy ani necítí lásku a pocity štěstí
  • Dutá hlava, deka na hlavě, tupé myšlení
  • A v poslední řadě se připlíží myšlenky na sebevraždu

Co přesně se děje při depresi

Již je dokázáno, že depresivní mysli chybí hormony štěstí - tedy serotonin a dopamin. Během nervového vzruchu pak nedochází k přenosu potřebných informací a dostaví se stavy bez emocí. Dotyčný je navíc celkově zpomalený a celý jeho stroj (lidské tělo) se začne zadrhávat. Jenže kam nám hormony štěstí zmizely, kam se odplavily? 

Lépe všechny souvislosti pochopíme, podíváme-li se na depresi z pohledu celostní medicíny. V játrech nám sídlí tvořivá duše Hun. Je to naše vnitřní dítě, ovládá naše sny, naše vize a plány, hravost a radost, růst kupředu a celkový rozvoj naší osobnosti. Jenže když naše vnitřní tvořivost není rozvíjena a naše dětské sny nejsou realizovány, duše Hun neroste a začíná stagnovat. A právě tím vzniká deprese - neb z pohledu tradiční čínské medicíny se jedná o stagnaci energie v játrech, tedy v elementu dřeva. Játra mají navíc prošťouchávací funkci. Stojí za průchodností naší energie skrze celým tělem. Když se tedy játra dostanou do stagnace, pak energie nemůže volně proudit naším tělem - a dostane se jí tím pádem i méně do hlavy, a vzniká deprese. Z mých Karet obrazů nemocí se jedná o karty č. 1, 10 a 11

Příčina deprese

Stále mě fascinuje, že moderní medicína si s příčinami deprese pořád láme hlavu, přitom jsou příčiny zcela zjevné, jednoduché a přímé. Nikdy se nejedná o jednu jedinou příčinu, ale o kombinaci níže vypsaných příčin. 

Dědičnost

Opět jsme u dědičnosti, jako to bylo v případě panické poruchy. A opět se nejedná o zdědění genu či vlohy pro depresi, ale mentálních návyků. Kdo tedy nečetl příčiny vzniku panické poruchy, sepíšu to sem ještě jednou - každý se rodíme s čistou knihou. Jenže jak nás rodiče a prostředí vychovává, sepisujeme si jejich příběhy do své knihy. Jestliže má náš rodič depresivní poruchu a jsme s ním většinu svého času, pak do své knihy sepisujeme všechny myšlenkové návyky, které dotyčný má. A jelikož nám pak přijde normální žít stejný život, jako náš rodič, čteme ten stejný příběh, jaký jsme si kdysi podle něj napsali. A máme stejné problémy, jaké do nás náš rodič nahrál. Zopakuji - to, co je dědičné, nejsou geny deprese, ale mentální a životní návyky, které k ní vedou. A každý se rozhodujeme, jaký příběh budeme žít. Ve videokurzu #BezPaniky je návod, jak opět nalézt naši čistou knihu a zbavit se vzorců od rodičů a blízkých. 

Nežití svých snů

Nejhorší program, který můžeme od ostatních přijmout, je nevíra v sebe. Mnoho lidí nám hází klacky pod nohy a říká nám, že na něco nemáme a ať se vrátíme nohama na zem. Pořád dokola opakují, že naše sny jsou nesmyslné, že se nemohou nikdy uskutečnit a chtějí z nás mít někoho podle sebe. Tohle dělají hodně rodiče, že chtějí žít své sny skrze své děti. Dost často pak své dítě pošlou na školu, na kterou samo nechce, ale oni si díky tomu mohou splnit svůj sen. PROSÍM - NEŽIJTE SNY A ŽIVOTY OSTATNÍCH. NARODILI JSTE SE, ABYSTE ŽILI SVŮJ VLASTNÍ ŽIVOT. To, že ostatní něčemu nevěří a chtějí vás shodit, neznamená, že na to nemáte a že si daný sen nemůžete splnit. Ostatní vám podvědomě závidí, že nemají takové možnosti, jako vy. Když však přijmete jejich programy za své, sny vám utečou. A jelikož si nebudete plnit své sny, propadnete frustraci a následně stagnaci. Nebudete mít pro co žít, protože jste si nikdy nesplnili své sny, nevěříte tomu. A ustrnete na jednom místě. Život vás přestane bavit, nebudete se rozvíjet osobnostně ani duchovně, a propadnete v depresi. Ve videokurzu #BezPaniky si řekneme, jak se od ostatních odpojit a znovu nalézt své dávné sny. 

Ustrnutí na jednom místě ve stagnaci

Jednou z hlavních příčin deprese je ustrnutí na jednom místě. Může se přitom jednat o nějaké pracovní místo, v němž jsme už dlouho a po nějakém čase nás nebaví jeho stereotyp. Může se jednat i o místo domova, že už dlouho bydlíme na stejném místě nebo že příliš mnoho času trávíme na jednom místě. A může se jednat i o životní cestu, v níž jsme ustrnuli na slepém bodě. Ve všech případech se jedná o stagnaci, zamrznutí, bez viditelného pokroku a změny. A přitom změny jsou v životě tak potřebné - vedou k transformaci, poznání, a novým zážitkům. Proto kdo se příliš drží na jednom místě v těchto třech oblastech, má vysokou náchylnost k depresi. Duše se do těla narodila proto, aby zažívala, poznávala, a měla zkušenosti - ať už zlé či dobré. Když však ustrneme, přestane ji to s námi bavit a dělá vše pro to, aby s námi pohnula. To samé je i v případě vkládání pozornosti do jednoho a toho samého tématu stále dokola - do nemilujícího partnera, do počítačové hry, do slepého projektu. Deprese pak není žádnou nemocí ani nepřítelem, ale přítelem a průvodcem na cestě ke změně. Vyložene dotyčného donutí zajeté koleje opustit a vyjít vstříc dobrodružství. A to ona ráda. Ve videokurzu si řekneme i něco o tom, jak opustit stereotyp a lpění na určitých tématech. 

Nevhodné stravování

Na bio úrovni je příčinou deprese nevhodné stravování - a to zejména jezení potravin blokujících tok energie. Naše Qi musí volně proudit meridiány a tento tok je řízen její Yangovou částí. Proto veškeré potraviny, které blokují meridiány, zapříčiňují stagnaci jaterní Qi a následně depresi. Tok Qi energie blokují naprosto všechny junk food potraviny moderního stylu - čipsy, sladkosti, pečivo, fast foody, cukr, sušenky, tyčinky a drtivá většina trvanlivých zpracovaných potravin. Tělo má rádo živost, a proto mu ji potřebujeme dodávat ve formě přirozených a přírodních potravin - zelenina, obiloviny, ovoce, maso, luštěniny. Dále meridiány blokují tučné potraviny - zejména plné ztuženého či rafinovaného tuku. Ve videokurzu #BezPaniky jsou seznamy potravin i jídel, které meridiány pročištují a nastolují tak normální tok Qi energie. 

Střevní mikrobiom

V dnešní době již funkční medicína a naturopatie krásně dokázaly, jaké je propojení střev a mozku. Depresi z tohoto pohledu způsobují zánětlivé složky ve střevech a nedostatečně vyživený mikrobiom. Jestliže jsou střeva plné chronického zánětu, pak se tento zánět projevuje i v mozku, neb oba orgány jsou velmi citlivě propojeny. Nemusí se však přitom jednat o fyzický projev zánětu, ale o informační - buňky ve střevech do mozku pošlou signály, že je dole silná nerovnováha. A buňky v mozku se tak přizpůsobí, neb sounáleží s buňkami ve střevech. Celý náš organismus je totiž jednotný ucelený systém a každá malá odchylka na jedné straně systému se okamžitě projeví na jeho druhé straně. Buňky od sebe nejsou odseparovány, ale komunikují spolu. A to více než dobře. Buňky ve střevech se kvůli špatnému stavu mikrobiomu a kvůli přítomnosti zánětu necítí dobře. Buňky v mozku se tomu přizpůsobí a zabrání vyplavování hormonů štěstí. Nemohou se prostě cítit dobře a bezpečně, když dole je válka. A dochází k depresi na biochemickém podkladě. 

Narození s depresí

Existuje i mnoho případů, kdy se dotyčný s depresí přímo narodil. Nikdy pak necítil radost ani žádné jiné emoce. Dalo by se definovat, že má nemoc od narození dědičně. Jenže jsme si řekli, že deprese dědičná není. Takže jak je možné, že má dotyčný depresi, když se sotva narodil? V tomto případě deprese dědičná je, ale ne od rodičů ani nikoho z rodu - je zděděna na základě své vlastní karmy. A stejně tak jako v každém jiném případě, je i tento druh deprese uzdravitelný. Jen je třeba zapomenout na jakoukoliv medikaci a změnu životního stylu - je třeba říznout přímo do karmických zákonů duše. Duše dotyčného se buď vědomě rozhodla, že její vědomí bude trpět od narození depresí, nebo depresi obdržela kvůli určitému poznání, či ji má jako dluh z jiné inkarnace. Tato příčina je tedy čistě duchovního rázu. Ve videokurzu se tomuto tématu již nevěnuji, neb každý měl stovky inkarnací a nelze napsat jednotný návod, jak do nich vlézt a depresi pochopit. Pro ty, kteří depresí trpí od narození, je vhodná přímo terapie. 

Léčba deprese

Jelikož je deprese rozvrstvená do více podob, nelze ji léčit plošným plánem jako panickou poruchu. Je třeba pochopit příběh dotyčného, celý jeho život a nalézt, co ho uzavírá do stagnace. Deprese je i hůře léčitelná oproti panické poruše - léčba může trvat až měsíce. Deprese je tedy nejkomplexnější nemocí z našich probíraných syndromů panické poruchy. Léčba tedy musí být taktéž komplexní a nesmí se odfláknout jedním lékem, neb hrozí, že dotyčný se uzavře až natolik, že ztratí hodnotu lásky k sobě. A spáchá sebevraždu. 

Pochopit smysl nemoci

Každou nemoc si sami zasloužíme. Každou nemoc jsme si sami svým životním stylem přitáhli. Všechny nemoci s sebou nesou určitou zprávu, kterou je třeba rozklíčovat. Když se řeč nemoci pochopí, proč přišla, dotyčný má návod na své uzdravení. Proto neexistuje jeden konkrétní lék. Tím lékem jste totiž vy sami. A jen vy sami znáte svůj život, nikdo jiný, každý jsme originál. A každému přišla deprese do života z jiného důvodu, i když podtext je stejný - vystoupit ze stagnace a vyrůst. 

Transformovat vše, co k nemoci vedlo

Dodáním antidepresiv se deprese neuzdraví, pouze se může zvýšit hladina hormonů štěstí - ale umělým způsobem. Mnohem hodnotnější je naučit tělo, aby si tyto hormony vyrobilo samo v plné míře - nutričně hodnotnými potravinami, dechovými technikami a hlavně vystoupením z jejích spárů.  Deprese přišla, aby dotyčnému sdělila, že žije ve zbytečném stereotypu, který nikam nevede, a že žije život někoho jiného. Jedinou efektivní možnou léčbou je transformovat všechny složky svého života, které k nemoci vedly. Jejich lehký nástin máte výše. Konkrétní postupy, jak změnit svůj život a dosavadní návyky, jsou probrány ve videokurzu #BezPaniky. Ten předává komplexní a univerzální plány, v nichž si musí každý najít své. Avšak pro vyřešení konkrétního příběhu je jako bonus nabídnuta terapie.